GAZETE YAZARI

“Hakem haklı beyler…”

15 Şubat 2017, 04.00
Münir Üstün

Münir Üstün

1970 yılında Ankara’da doğdu. 1988-1994 yılları arasında Okusan Yayıncılık’ta bilgi işlem ve pazarlama sorumlusu olarak çalıştı. 1994’de Arslan Yayıncılık’ta işletmeci olarak görev yaptı. 1997’de Göksa Kağıtçılık’ın kurucu ortağı oldu. 1999’da Birun Kültür Sanat Yayıncılık’ı kurdu. Münib Engin Noyan, Sibel Eraslan, İbrahim Paşalı, Cem Karaca, Fatih Kısaparmak, Geveze, Fikri Akyüz gibi önemli isimleri yayın camiasına kazandırdı. Yayıncılık alanında kazandığı tecrübeyle 2005 yılında Mavi Ağaç Yayınları’nı kurdu. Hızla büyüyen şirket 2006 yılında Profil Kitap’ı doğurdu. 2004’de Basın Yayın Birliği Muhasip Üyesi oldu. O tarihe kadar çok az kişinin ismini bildiği bu derneği kamuoyu tarafından yakından tanınmasına büyük katkı sağladı. Halen aynı derneğin Başkanlığını yürütüyor. 2007 yılında Türkiye Yayıncılık Komitesi Eş Başkanı olarak görev aldı. Bugüne kadar yapılan Frankfurt Kitap Fuarları arasında en çok ses getiren 2008 Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı Ulusal Organizasyon Komitesi’nde yer aldı ve Yayıncılık Moderatörü görevini üstlendi. 2009 yılında yapılan İstanbul Ticaret Odası seçimlerinde 30 numaralı Basım, Yayın ve Medya Komitesine ve Meclis Üyeliğine seçildi. Profil Kitap Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2011 yılının en iyi yayınevi seçildi. 2014 Mayısından beri Yeni Şafak gazetesinde köşe yazıyor. Cine5 TV kanalında Bibliyofil isimli Kültür ve Sanat programının sunuculuğunu yapıyor.

Beşiktaş ve Fenerbahçe Türkiye Kupası karşılaşmasından beri hakemlerin verdiği kararlar konuşuluyor futbol dünyasında. Daha 15 gün önce hakemlerle ilgili bir yazı sunmuştum siz değerli okurlarımızın dikkatine. Hakemlik demek hakimlik demek, hakim olmak ve adalet dağıtmak demek demiştim..

Haklıyı ve haksızı görmek demek… Tabii ki hata olacaktır ama minimum seviyelere çekilirse bu hatalar ne tepki olur ne de feryat. Bizde bir türlü böyle olmuyor maalesef, olamıyor! Kendimi hakemlerin yerine koyuyorum! İnanın hiçbir karşılamaya rahat çıkamazdım. 22 futbolcu, 5 yardımcı hakem, yedekler, teknik ekip ve binlerce taraftar!

En ufak bir hatada ana avrat küfürler, en kaba davranışlar! İnsanın normal bir karşılaşma yönetmesine fırsat vermez ve adalet dağıtma duygusunu yerle bir eder. Çok kolay değil ülkemizde hakem olmak. Hata üstüne hata yaparsınız. İyi yapayım derken kendinizi bataklığın içinde buluverirsiniz. Buluyorsunuz da... “Eyy MHK! Eyyy eyyamcı hakemler!” diye TV ekranlarında şov yapıp, reyting kovalayan futbol alimleri sizi katli vacip bir hale sokuverirler. Sanki kendileri zamanında hiç hata yapmamışlar. Hepsi Collina mübareklerin…

Biraz sabır göstermek gerekiyor hakem kardeşlerimize. Eskiyi unutmadan yeni ufuklara açılmak gerekiyor. Onlar da insan, hakemlerimizin de çoluk çocukları, iş hayatları, dostları ve çevreleri var. Biraz daha düşünceli olmalıyız. Onlara saygı göstermeliyiz. Sürekli olumsuz eleştiri yaparak hiçbir yere varamayız. Varamayacağız… İnanın buna. Evet geçenlerde oynanan Beşiktaş ve Fenerbahçe kupa maçından sonra hakem ve TFF ile uğraşan herkes bir sonraki hafta yine hakem mağduru oldular. Puanları gitti.

Futbolu güzel ve izlenir hale getirmek için dışarıdan hakem ithal edecek halimiz yok. Türk hakemlerimizle bu işleri hep birlikte yoluna koymalıyız. Biraz saygıyı herkes hak ediyor.

Ne diyordu Boz Baykuşlar!

“Hakem haklı beyler…”SON DAKİKA

#title#

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.

Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz. Beni Haberdar Et