GAZETE YAZARI

Hazreti Peygamber’i sanatla anlatmak

21 Nisan 2017, 04.00
Ömer Lekesiz

Ömer Lekesiz

1958’de Akdağmadeni/Yozgat’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Yozgat’ta tamamladı. 1979 yılında Ankara Meslek Yüksek Okulu Kamu Sevk ve İdaresi Bölümü’nü bitirdi. Ankara’da Yem Sanayi Türk A.Ş.’de iki dönem, memur, şef ve ticaret müdürü, Kırıkkale Üniversitesi’nde daire başkanı ve genel sekreter yardımcısı, Kırıkkale, Mersin ve İstanbul’da özel kuruluşlarda yönetici olarak çalıştı. Kayıtlar, Hece ve Hece Öykü dergilerinin kurucuları arasında yer aldı. Net ortamında Edebistan.com  adlı elektronik dergiyi kurdu, editörlüğünü üstlendi. Kanal7’de Sözgelimi adlı haftalık kültür-sanat-edebiyat programını hazırlayıp sundu ve Yeni Şafak Kitap Eki’nin yayın danışmanlığını yaptı. Halen Yeni Şafak’ta köşe yazısı yazan Lekesiz, TRT Türk Gündem Kültür Sanat Programı’nın danışmanlığını yapıyor ve Süleymaniye’de sahafiye işletiyor. Edebiyat hayatına, Mavera dergisinde başlayan yazarın eleştiri, öykü, deneme, inceleme yazıları ve söyleşileri, kurucuları arasında yer aldığı dergilerin dışında Yedi İklim, İlim ve Sanat, Yom Sanat, Dergâh, Kafdağı, Düzyazı Defteri, İmge Öyküler, Eşik Cini, Varlık, Notos, İtibar, Dünyanın Öyküsü, İSMEK El Sanatları dergileriyle, Yeni Şafak, Vakit, gazetelerinde Yeni Safak Kitap ve Star Kitap eklerinde yayınlandı. Yeni Türk Edebiyatında Öykü adlı çalışmasıyla Türkiye Yazarlar Birliği 2001 Yılı Edebi Tenkit Ödülü’nü kazandı. Yazarın; Mimlerin Abecesi, Hasan Aycın Çizgilerinden Örneklerle Çizgi Sanatında Dil ve Mesaj, Sevgilinin Evi, Şirazeden Şirazeye, Öykü İzleri, Yeni Türk Edebiyatında Öykü, Öyküce Konuşmalar, Hüseyin Su Kitabı Kuramdan Yoruma Öykü Yazıları, Ateşten Kelimeler, Minarenin Kılıfı, Sanat Bizim Neyimize, Sanat ve..., isimleriyle yayınlanmış kitapları mevcuttur.

Dün Sakarya'da başlayıp, bugün İstanbul'da tamamlanacak olan bir sempozyumun adı: Hazreti Peygamber'i sanatla anlatmak.

Sempozyumun başlığı bir talepten çok, bir arayışı ifade ediyor.

Çünkü bu ifadenin içinde hem (maalesef) henüz olumlu bir seviyeye tekabül etmeyen mevcut durumla; modern zamanın insanlarına ne edip edip Hz. Peygamber'i mutlaka ve mutlaka anlatmanın makul ve makbul bir yolunu arayanların ortak çabası (mümince kaygısı) birlikte yer alıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ile Sakarya Üniversitesi söz konusu arayışa akademik bir katkı sunmak üzere harekete geçip, Sakarya Büyükşehir Belediyesi de onları destekleyince bu sempozyum ortaya çıkmış.

Açılış konuşmaları ve oturumuyla başlayan sempozyumda şu başlık altındaki konular dün Sakarya Üniversitesi'nin Sabahattin Zaim Konferans Salonu'nda M. Fatih Andı, Yılmaz Daşçıoğlu, Ömer Lekesiz, Ahmet Murat Özel, Celal Fedai, Enver Gülşen, Semih Kaplanoğlu, Ayşe Taşkent, Seyid Çolak, Hüsrev Subaşı, Mehmet Memiş, Betül Bilgin, Davut Bektaş, Ali Toy, Turan Koç ve Cemal Şakar tarafından enine boyuna tartışıldı:

-Sinema ve Diğer Görsel Sanatlarda Hz. Peygamber,

-Geleneksel Türk İslam Sanatlarında Hz. Peygamber,

-Hz. Peygamber ve Sanat.

Bugün de Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi'nin Zeynep Kamil Atik Valide Külliyesi'nde Mehmet Narlı, Turan Karataş, Alaattin Karaca, Mesut Koçak, M. Ruhi Şirin, Mevlana İdris, Figen Y. Coşar, Musa Mert, Elif Konar Özkan, Hasan Akay, A. Ali Ural, Dursun Ali Tokel ve Nihat Öztoprak şu başlıklar altında meseleyi irdelemeyi sürdürecekler:

-Türk Romanında Hz. Peygamber,

-Çocuk Edebiyatı ve Hz. Peygamber,

-Türk Şiirinde Hz. Peygamber.

Konuları ve konuşmacıları detaylı olarak zikredişim, sempozyumun ciddiyetini vurgulamak ve incelenen / tartışılan konuların belirttiğim ana başlık altında, daha hangi yönleriyle tartışılabildiğini göstermek ve çeşitlendirilerek sürdürülmesini teşvik etmek içindir.

Yukarıda da ima ettiğim gibi, Hz. Peygamber ve sanat konusunu konuşmak, bizim yumuşak karnımızdır.

Bu manada ifrat ve tefritten halis bir niyetle kaçınarak görüş belirtmek, hüküm yürütmek günümüzde çok zordur.

Çünkü mukaddesata, eğitime, popülizme ve sanata mahsus düzeyler sürekli olarak birbirlerine karıştırılmakta, Hz. Peygamber'le ilgili son filmin gösterimindeki tartışmalardan da hatırlanacağı üzere mesele akideye, fitneye, lakaytlığa, din komiserliğine ve yobazlığa getirilip dayandırılmaktadır.

Öte yandan özellikle nesir (roman, anlatı vs.) planında kitsh olarak tanımlayabileceğimiz birçok çalışmanın, bir kaç iyi çalışmayı da perdelemesi nedeniyle iyi olanın sınırları kolayca belirlenememekte ve dolayısıyla at izi sürekli olarak it iziyle karıştırılmaktadır.

Hazreti Peygamber'i sanatla anlatmak meselesi gözlerimizi kapattığımızda, kulaklarımızı tıkadığımızda ortadan kalkmayacağı gibi, akide sorgusuyla, tekfir kalkışmalarıyla da hallolmayacaktır.

Bu durumda öncelikli olarak Diyanet'in, Üniversitelerin ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının mevcut şartlanmaların uzağında durarak meselenin mümkün olabilen tüm yönleriyle konuşulabileceği, tartışılabileceği ortamları açık ve aktif tutmaları gerekir.

Hilye'yi meselenin merkezine alır, geleneksel olanda sabit duralım dersek, geçen yıllarda şahidi olduğumuz Hz. Peygamber adına TC Nüfus Kartı düzenlemek şeklindeki beyinsizliklerin muhatabı olmayı hak ederiz.

En modern sanat tarzı olarak sinemaya zihin yoralım dediğimizde de Mecid Mecidi gibi, kendilerini din mahallesinin zaptiyeleri sanan kalemli magandaların saldırılarına maruz kalırız.

O halde Hazreti Peygamber'i sanatla anlatmanın, Müslümanca vasatı nedir? Bu sorunun cevabını yine bizler bulmak zorundayız.

Mezkur sempozyumla buna yönelen Sakarya ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversiteleriyle, Sakarya Belediyesi sadece bir teşekkürü hak etmiyorlar; Meridyen Derneği (Peygamberinfo) tarafından geçmişte yapılan güzel çalışmaları, farklı boyutlarıyla, daha da zenginleştirilmiş bir içerikle akademik düzeye taşımakla bir ilke de imza atmış oluyorlar.

Hazreti Peygamber'i sanatla anlatmayı mesele edinenlerin, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi'nin Zeynep Kamil Valide Atik Külliyesi'ndeki bugünkü ilgili oturumları kaçırmayacaklarını umuyorum.

SON DAKİKA

#title#

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.

Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz. Beni Haberdar Et